Pożegnanie Mirage 2000c

W czerwcu 2022 roku prosto z pokazów lotniczych Antidotum Airshow Leszno wraz grupą przyjaciół wybraliśmy do Francji. Plan wyjazdu zakładał odwiedzenie dwóch baz wojskowych:  Base aérienne 115 Orange w której to miało się odbyć pożegnanie samolotów Mirage 2000c oraz Base aérienne 113 „Commandant Antoine de St Exupery” w Sant-Dizier-Robinson gdzie miały się odbyć drzwi otwarte bazy.

Los jednak pokrzyżował nam trochę plany, gdy okazało się, że pożegnanie samolotów Mirage będzie dostępne tylko dla osób związanych z ich eksploatacją. Ale to nas nie zniechęciło. Plan był, zmieniła się miejscówka. Na szczęście dobrych ludzi nie brakuje na świecie. Jechaliśmy autem drogą wzdłuż płotu bazy gdy natknęliśmy się na patrol Żandarmerii. Tabliczki umieszczone na ogrodzeniu bazy sugerowały nam że zaraz będą kłopoty. Jednak nic przykrego nas nie spotkało, a wręcz przeciwnie. Patrol pokazał nam gdzie stoją inni spoterzy, jak tam dojechać i życzyli powodzenia.

Uzbrojeni w wiedze, gdzie stoją inni, pojechaliśmy… zupełnie gdzie indziej ? Na nowej miejscówce największym zaskoczeniem dla mnie był przylot pary F-86 Sabre i A-1J Skyraider. Zaskoczenie było na tyle duże, że w pierwszej chwili nie zauważyłem Skyraidera a czasy w aparacie były ustawione na odrzutowce… Liczyłem na późniejszy pokaz Skyraidera, lecz niestety nie doczekałem się. Mamy rachunki do wyrównania… ?

Ogólnie dzień pod płotowy uważam za udany, a efekt możecie ocenić poniżej.

tekst Marcin Chruścielewski
zdjęcia Jarosław Barcik, Marcin Chruścielewski
Date

11 lipca, 2022

No Comments

Post a Comment